Εκδήλωση με θέμα: "Ο Romain Gary απέναντι στον ρατσισμό: από την Αμερική στο Παρίσι του 1968", με αφορμή την πρόσφατη μετάφραση το μυθιστορήματος "Λευκός Σκύλος" / "Chien blanc" (1970) στα ελληνικά.

Γαλλικό Ινστιτούτο, Δευτέρα, 11 Φεβρουαρίου 2019 (ώρα 19:30).

Ομιλητές:

• Ζωή Δέτση, καθηγήτρια, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Α.Π.Θ.
  • Γιώργος Χ. Παπαδόπουλος, καθηγητής, Κτηνιατρική Σχολή Α.Π.Θ.
  • Ευγενία Γραμματικοπούλου, επίκουρη καθηγήτρια - μεταφράστρια, Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Α.Π.Θ.
  • Απόστολος Κάλφας, Εκπαιδευτής Σκύλων Στρατού Ξηράς δρ. Χρύσα Μωυσίδου, εκδόσεις ΟΚΤΑΝΑ

Διοργάνωση:

• Εργαστήριο Συγκριτικής Γραμματολογίας, Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Α.Π.Θ.
  • Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης
  • Εκδόσεις Οκτάνα

Χορηγός: Σείριος

Είσοδος ελεύθερη

Βραδιά αφιερωμένη στον Jean Bloch-Michel (1912-1987), αντιστασιακό, συγγραφέα, κριτικό και στενό συνεργάτη του Albert Camus που παρουσιάζεται για πρώτη φορά στο ελληνικό κοινό από τις εκδόσεις ΟΚΤΑΝΑ

Γαλλικό Ινστιτούτο, Δευτέρα, 12 Δεκεμβρίου 2018 (ώρα 19:30).

Ομιλητές:

• Δημήτρης Κόκορης, αναπλ. καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής Α.Π.Θ.
  • δρ. Χρήστος Γροσδάνης
  • δρ. Χρύσα Μωυσίδου, εκδόσεις ΟΚΤΑΝΑ

Διαβάζει η Μαρία Τσιμά, ηθοποιός - αναπληρώτρια καλλιτεχνική διευθύντρια ΚΘΒΕ

Τη συζήτηση συντονίζει η δρ. Κατερίνα Σπυροπούλου

Μουσικοί:

• Αναστασία Ζαχαριάδου, κανονάκι
  • Φίλιππος Κωσταβέλης, πιάνο

Διοργάνωση:

• Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης
  • Εκδόσεις Οκτάνα

Χορηγός: Σείριος

Είσοδος ελεύθερη

Στο πλαίσιο των τακτικών συναντήσεων με γαλλόφωνους συγγραφείς που διοργανώνει το Πανεπιστήμιο Paris 8, τη Δευτέρα 5 Νοεμβρίου οι καθηγήτριες Ferroudja Allouache και Françoise Simasotchi-Bronès θα συνομιλήσουν με τη βραβευμένη γαλλίδα συγγραφέα με καταγωγή από το Βιετνάμ, Anna Moï.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί σε απευθείας σύνδεση στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης (ώρα 18:00-20:00) και θα υπάρξει η δυνατότητα παρεμβάσεων του ελληνικού κοινού και διαλόγου.